IAB: Mediamainonta laski vuonna 2025 – vaalimainonta toi ainoan kasvukuukauden
Mediamainontaan käytettiin Suomessa vuonna 2025 yhteensä 1 261 miljoonaa euroa, ja mainonnan määrä laski 0,7 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Vuoden ainoa kasvukuukausi oli huhtikuu (+6,6 %), mikä selittyi alue- ja kuntavaalien vaalimainonnalla.

Suomen mediamainonnan kokonaismäärä laski vuonna 2025 lievästi edellisvuodesta. Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa, ja mainonnan määrä laski 0,7 prosenttia verrattuna vuoteen 2024. Tiedot perustuvat IAB Finlandin julkaisemaan raporttiin, joka nojaa Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen. Tutkimuksen toteutuksessa ovat mukana myös useat media-alan liitot.
Vaalimainonta näkyi huhtikuussa – muuten vuosi miinuksella
Vuoden 2025 aikana vain yksi kuukausi oli kasvussa. Huhtikuussa mediamainonnan määrä kasvoi 6,6 prosenttia, mikä selittyy alue- ja kuntavaalien vaalimainonnalla. Ilman vaalimainontaa huhtikuunkin mainonnan määrä olisi jäänyt 0,4 prosenttia edellisvuoden huhtikuuta pienemmäksi.
Kokonaiskuvaa leimaa siten varovaisuus ja yleinen taloudellinen epävarmuus, joka näkyi mainostajien investointipäätöksissä läpi vuoden.
– “Mediamainonnan määrä päättyi 0,7 prosenttia miinukselle yleisen heikon markkinatilanteen seurauksena. Toivotaan, että tilanne piristyy vuoden 2026 ensimmäisellä kvartaalilla”, kommentoi Pami Bergman, Ad Intelligence Director, Kantar Media Finland.
Verkkomedia suurin mediaryhmä omana kokonaisuutenaan
Kun tarkastellaan mediaryhmiä jaoteltuna siten, että verkkomedia muodostaa oman mediaryhmänsä, verkkomedia oli selvästi suurin: sen osuus koko mediamarkkinasta oli 57,8 prosenttia. Vuoteen 2024 verrattuna mainonnan panostukset kasvoivat verkkomediassa, ulko- ja elokuvamainonnassa, ja verkkomedian suhteellinen osuus kasvoi hieman muihin mediaryhmiin nähden.
Printti edelleen suurin, kun verkko jaetaan mediaryhmiin
Kun verkkomedia puolestaan sisällytetään osaksi eri mediaryhmiä, printtimedialla on yhä suurin osuus mediamarkkinasta, 23,1 prosenttia. Digitaalisen median puolella televisio erottui vahvimpana kasvajana, digitaalisen tv-mainonnan kasvaessa 7,0 prosenttia.
Markkina odottaa käännettä vuodelle 2026
Vuoden 2025 luvut piirtävät kuvaa markkinasta, jossa mainostajat ovat olleet varovaisia ja reagoineet herkästi talouden ja toimintaympäristön epävarmuuteen. Vaalimainonnan vaikutus huhtikuussa korostaa, kuinka yksittäiset poikkeukselliset tekijät voivat hetkellisesti muuttaa kokonaiskuvaa.
Katseet kohdistuvat nyt vuoteen 2026 ja erityisesti alkuvuoteen – kysymys kuuluu, milloin markkina löytää uuden kasvuvaihteen.